SKÄNK, nyrenässans. 1800-talets andra hälft. Märkt Malmö 1881.

Rikt skuren dekor av stork med andra djur och frukter, uppsats uppburet av sfinxer mm. Spiralformade kolonner. Låda märkt N.A.E 1881 C.C. Bredd 192, djup 66, höjd ca 240 cm.

Lös fot. Smärre repor, renoverat ytskikt.

Utropspris
5 000 SEK