PIEDESTAL, gjutjärn. Empirestil. 1800-talets sista kvartal.

Tredelad fot med hovliknande fötter. Godronnerad mittstam. Undertill stämplad med bl a AM HARZ. Höjd 121 cm.

Slitage. Rost. Ursprungligen försedd med kedjor.

Utropspris
2 500 SEK