BORDSPENDEL, metallegering, rokokostil, Frankrike 1800-talets senare hälft.

Urverket märkt Machenaud Paris. Urhuset flankeras med drickande pojke, emaljerad urtavla med romerska siffror. Nertill dekorerad med floraldekor. Längd 37 cm, höjd 35 cm. Nyckel och pendel finns. Nyckel finns.

Sliten bronsering, skador. Ej funktionstestad.

Utropspris
200 EUR