KANDELABRAR, ett par, förgylld metall, empirestil, sannolikt Frankrike, 1900-tal.

För 6 ljus vardera. Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av stående antikiserande kvinna uppbärande kopplade svängda ljusarmar. Höjd 71 cm

Slitage, anlöpningar, senare förgyllning.

Utropspris
20 000 SEK