TEKANNA, silver, kontrollstämplad Pohjolan Kello ja Kulta, Helsingfors 1926. Vikt 624,5 g.

Fyra fötter med bladformade fästen, vertikala åsar och uppåtsvängd hänkel. Gångjärnsförsett lock med knopp i form av vindruvsklase på gren. Totalhöjd 18,5 cm.

Smärre bruksslitage, ställvis spår av silverputsmedel.

Utropspris
300 EUR