Boett gulddoublé med infattning av 18K guld. Guld färgad urtavla med guld färgad stavindex och datum fönster. Inskription till undersidan av boett. Diameter 35 mm. Senare läder rem. Längd 25 cm.
Mindre repor på glass. Bruksslitage. Ej funktiontestad.