GOLVARMATUR. Design Greta Magnus Grossman, Bergboms Malmö 1950-tal.

Märkt: G-33 BERGBO MAX 25W. Svartlackerat stål. H 124.
Modellen tillverkad i USA under namnet "Grashopper".

Slitage, repor, fläckar och bucklor. Slapp skärm. Strömbrytare trasig. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK