MATSALSSKÅP, omkring år 1900.

MATSALSSKÅP, omkring år 1900.

Ek. Överdel med skåp, bakomliggande hyllplan. Sidor med öppna hyllplan. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Två lådor. Kolonner. Dörrar med riklig dekor. Beslag av mässing. Tvådelat. Bredd 145. Djup 69. Total höjd ca 237 cm.

Lösa knoppar och krön finns. Märken efter dekorelement. Fanerskador. Repor och märken. Fläckar. Nedre höger skåp låst. Senare limmade knoppar. Slitage.

Proveniens

69 237

Utropspris
4 000 SEK