KANNOR, KOPP OCH FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal.

Kopp och fat Qianlong, dekor av figurscener. Kannor 2 st med kalligrafi, 1800-talets slut, rester av etikett och lacksigill. Fatets diameter 12 cm. Kannornas höjd ca 11 cm.

Slitage. Glasyrmistor. Kopp och fat med nagg.

Utropspris
1 500 SEK