Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, Ushak. Förlaga till Charlotte Gyllenhammars "På mattan" för AB Märta Måås-Fjetterström. Ca 445 x 354 cm.

Ljus botten med polykromt palmettmönster.

Slitage, något smutsig, fläckar, Kanter med skador, lagningar.

Måås-Fjetterström, Märta & Persson, Angelica, Märta Måås-Fjetterström: Märta flyger igen! : 90 år med Märta Måås-Fjetterström : 3.10 2009-6.1 2010, Liljevalchs konsthall, Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2009, s 29

"2006 fick Charlotte Gyllenhammar juryns förtroende att skapa årets textila konstverk. Charlotte Gyllenhammar bedriver en mångsidig konstnärlig verksamhet inom ett flertal medier som teckning, skulptur, video och installationer. En central aspekt av hennes arbete har varit perspektivförskjutningar. Ur hennes arbete med rumsliga förskjutningar har hon frammanat nya aspekter och intressanta betydelsebildningar i ett försök att frigöra vår invanda perception"

"Charlotte Gyllenhammars arbete för Märta Måås-Fjetterströmresulterade i ett verk med titeln 'på mattan' (238x344) som utfördes i en snärjteknik på tuftskaftsbotten med figurer i flossateknik. Motivet är inte särskilt spektakulärt. Det är ganska ordinär familje scen, där familjens överhuvudmannen, sitter i sin stol, medan den kvinnliga huvudpersonen ligger lojt utsträckt på mattan..."

Formgivare

Utropspris
20 000 SEK