RELIEF, keramik, Taisto Kaasinen, Arabia 1960-tal.

Fågel med ungar. Signerad a tergo TK. 48x26 cm.

Smärre bruksslitage.

Proveniens

Irma Paasipuro arbetade på Arabia som dekormålare under åren 1951-1999. Hon har bl a dekorerat Valencia-serien.

Snarlik illustrerad; Artiklar från Konstindustriavdelningen Arabia, Näköispaino 2004, Förlag Antiikki- ja Taidekirjat. Sid 53.

Utropspris
150 EUR