Allmoge
612596

SKÄNK, allmoge, troligen Österbotten, Finland 1800-talets senare hälft.

Brunmålad, låda i sargen, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Lådfront och dörrspeglarna med målad, floral dekor. Bredd 100 cm, djup 59 cm, höjd 73 cm.

Slitage, renoverad, kompletterad. Nyckel saknas.

Utropspris
200 EUR