Ulla Procopé

(Finland, 1921-1968)
Ulla Procopé
(Finland, 1921-1968)

PORSLINSFÖREMÅL, 4 st, Ulla Procopé resp Gunvor Olin Grönqvist, Arabia.

Tekanna, "Anemone", ett par väggkar för specerier, ask med lock för ost/smör, "Köökki", höjd 6-15 cm.

Slitage, nagg, krackelyrer, tekannans lock med avslag och spricka, ett kar med lagning, ett med spricka, asken med avslaget handtag.

Utropspris
1 500 SEK