Nystilar

Nystilar

BYRÅ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Fanerad i olika träslag, bland annat valnöt. Välvd front. Fyra lådor. Förgyllda dragbeslag. Bredd 107, djup 55, höjd 91cm.

Bruksslitage. Sliten yta. Borrhål efter uppsats som saknas. Fanerskador. Maskstungen. Sprickor.

Utropspris
2 000 SEK