COLLIER, ARMBAND samt ÖRHÄNGEN, 3 st, sterling silver och förgyllt silver, Taxco, Mexico, mitt-1900-tals. Vikt ca 113 g.

Dekorerad med geometriskt reliefmönster och stämplad 'Sterling 925 CET Taxco'. Collier, inre diameter 13 cm. Armband inre diameter 7 cm. Örhängen höjd 3 cm.

Slitage och repor. Collier och armband låser inte bra.

Inköpta i Lima under 1950-talet.

Utropspris
1 500 SEK