LAMPKUPA, Helena Tynell, Flygfors, 1950/60-tal.

Oktagonal form. Flerfärgat glas med dekor i vitt, blått och grönt. Etikettmärkt "Design Helena Tynell handmade in Sweden by Flygfors. Höjd ca 39 cm

Slitage. Insats för montering av el saknas.

Utropspris
1 500 SEK