BOJAN, porslin, Kina, 1900-tal.

Polykrom dekor av växter och påfåglar. Trälock. Rester av ett sigill undertill. Höjd inklusive lock ca 24 cm.

Bruksslitage. Repor. Lock ej ursprungligt. Glasyrsprickor. Mindre glasyrbortfall. Nagg nedtill.

Utropspris
1 500 SEK