LARS LERIN, olja på duk, signerad, daterad à tergo 1977.
Stensjö vid Åbyfjorden, Bohuslän. Bildens mått 32 x 24 cm.
Sedvanligt ytslitage.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.