RULLKLAFFSEKRETÄR, Louis XVI-stil, 1800/1900-tal.

Fanerat i olika träslag. Intarsiadekor av växter. Snedställd rullklaff med bakomliggande skrivinredning. Svängda ben. Längd 74, bredd 45, höjd 95 cm. Nyckel finns. Längd 69, djup 50, höjd 100 cm. Nyckel finns.

Klaff svår att öppna och stänga. Fanerskador. Torrsprickor. Slitage. Defekt lås.

Utropspris
4 000 SEK