Olga Nyblom

(Sverige, 1872-1955)
Olga Nyblom
(Sverige, 1872-1955)

OLGA NYBLOM, Kol och pastell på papper lagd på kartong, Signerad och daterad ”Olga Nyblom / 1912”

”Afton i skärgården No 2”, i blyerts på baksidan. 60 x 79.5.

Ej examinerad ur ram.

Olga Nyblom var gift med konstnären Lennart Nyblom, son till Carl Rupert Nyblom, skald och professor i litteratur- och konsthistoria i Uppsala, och hans hustru Helena Nyblom, en av Prins Eugens närmaste vänner, samt bror till författaren Holger Nyblom. Olga och Lennart Nyblom var bosatta från 1906 och livet ut på Ängsvägen 24 i Storängen i Nacka i en villa, ritad av Ivar Callmander. Som grannar hade dom Richard Bergh och Gottfried Kallstenius. Hon studerade vid Valands målarskola för Carl Larsson 1891-92 samt för Georg Pauli 1894-95. 1896-97 vistades hon i Paris och Florens samt 1904-06 tillsammans med sin man i Paris, Berlin, Dresden och Wien. Hon arbetade med landskap, interiörer och porträtt och textilier. Hon är representerad i bland andra Nationalmuseum och Prins Eugens Waldemarsudde

Utropspris
4 000 SEK