Gångjärnsförsett lock. Målad dekor, lock med räfflad spegel. Bärhandtag i metall. Längd ca 86,5 cm, bredd ca 56 cm, höjd ca 40 cm.
Slitage. Rispor, repor. Stötskador, färgbortfall. Delvis senare målad, samt skador invändigt med lösa delar. Nyckel saknas.