Nystilar

Nystilar

BYRÅ, omkring 1900.

Fanerad med bonat lövträd. Rak form med rundade hörn, med fyra utdragslådor. Beslag i mässing. Längd ca längd ca 92, djup ca 44, höjd ca 105 cm.

Slitage, repor och märken/stötskador, med bland annat skador i faner. Lagningar samt förstärkningar. Materialbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK