KLOCKBYRÅ, daterad 1867.

KLOCKBYRÅ, daterad 1867.

Fanerad mestadels i björk. Upptill ur med urtavla märkt Mora. Byrå med fällbar klaff och bakomliggande lådinredning. Undertill tre lådor. Tassfötter. Beslag i gulmetall. Längd 115 cm, bredd 46 cm, höjd ca 200 cm. Pendel och lod finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Skador och sprickor. Lagningar. Ett lås saknas, ett lås löst men medföljer. Lucka till urhus löst sittande. Nycklar saknas till lådor. Ej funktionstestat. Märken efter skadedjur.

Utropspris
5 000 SEK