Cyinder format urverk med akantus och läsande putto. Urverk märkt "DUFAUD A PARIS", samt numrerad "372". Pendel finns Bredd ca 28 cm. Höjd 36 cm. Nyckel finns.
Slitage, saknar glas till urtavla samt bakstycke.