SPEGEL, av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1788-1811). Sengustaviansk.

Kröndekor i form av äggstav, pilkoger samt medaljong med bladformationer. Spegelglaset flankeras av spiralband, nertill slingor och kannelyrer. Stockholms hallstämpel 1791. Signerad EW. Bredd 68 cm, höjd 149 cm.

Skador, senare glas. Dekordelar saknas.

Utropspris
400 EUR