TALLRIKAR, 12 st, "Spets" och SERVERINGSFAT, "Willow" fajans, Arabia 1878-1893 och 1932-1949 samt Wedgwood 1900-tal.

Tre flata tallrikar med röd dekor, diameter 25,5 cm, bär stämpel "Spets Arabia Helsingfors", i produktion 1874-1890, och 7 st flata samt 2 djupa tallrikar med blå dekor, diameter 24 cm, stämplade 1932-1949. Serveringsfatets längd 42 cm. Samtliga med exotiska motiv. Medföljer gräddsnäcka med handmålat blomstermotiv, höjd 10 cm, Arabia 1932-1949.

Ställvis fläckar och krackelyr under glasyren. Enstaka kantavslag. Slitage.

Utropspris
150 EUR