SKÅP, rokoko, 1700-tal.

SKÅP, rokoko, 1700-tal.

Ek och almfaner. Fyra spiralvridna, kopplade ben med kulfötter. Dörrpar med bakomliggande hyllor, skedhylla överst. Underliggande utdragbar låda. Uppsvängt, profilerat krön. Beslag i mässing. Längd ca 147 cm, djup ca 54 cm, höjd ca 217 cm. Nyckel finns.

Slitage, ställvis hårt. Höger dörr med kraftig slagning. Senare benställning. En kulfot skadad, medföljer separat. Listdelar saknas. Tapetrester invändigt. Fanersprickor. Nyckel och lösa delar medföljer.

Utropspris
1 050 EUR