REVOLVRAR, 2 st, 1800-talets mitt.

Kolvar med skuren dekor. Graverade trummor med dekor av skepp respektive blomster. En pipa märkt "ADDRESS COL. SAML COLT NEW - YORK U. S. AMERICA". Längd ca 27 cm.

Slitage. Omfattande renoveringar och kompletteringar. En hane fastnar ej i spänt läge. Avtryckare löst sittande. Skador.

Utropspris
4 000 SEK