Fäste i mässing samt svärtat trä. Eneggad klinga med flat rygg samt skålslipning. Klinga med graverad dekor. Längd ca 95, varav klingan ca 82 cm.
Slitage, repor och märken, mindre hack i klinga. Mindre anlupen. Missfärgning.