Urhus i mässing. Ljus urtavla med romerska siffror. Monterad i etui av mahogny, plakettmärkt med nr "6488" invändigt i lock. Urhusets diam ca 10 cm. Etuiets storlek ca 14 x 14 cm, höjd ca 12 cm.
Smärre slitage. Enstaka repor och märken. Urverk ej funktionstestat.