CYKEL, "Record", AB Maskin- & redskapsaffären, Örnsköldsvik, 1900-talets första hälft.

Svartlackerad stomme med rödlackerade stänkskärmar och fälgar. Hjul med vitt gummi. Läderklädd sadel. Pakethållare framtill. Belysning i front resp reflexlyse på bakre stänkskärm. Längd ca 183 cm, höjd till styre ca 100 cm.

Slitage. Rost, färgbortfall. Märken, fläckar. Hjulen med torkat gummi. Virad tejp på handtag. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK