SKÅP, allmoge, Jämtland, bär datering 1838.

Bär även texten "Anna Kattrina Jons Dotter Nord". Rak form med svängt profilerat listkrön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, varav det översta en så kallad skedhylla. Utdragslådor Längd ca 103, djup ca 40, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken samt stötskador. Delvis senare bemålat. Fint renoverat, bland annat med förstärkningar.

Utropspris
18 000 SEK