SOFFA, rokokostil, 1900-talets andra kvartal.

Björk och björkfanér. Stoppad rygg och sidostycken samt tre lösa stoppade dynor. Klädsel i grönt tyg med mönster. Stomme med snidad dekor av blommor och växter. Höjd 90, längd 198 och sitthöjd 44 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Utropspris
2 500 SEK