SKÅP, tidig rokoko, Sverige, 1700-talets mitt.

Fanerat med bl a alm och jakaranda. Svängt krön och front. Tre lådor i undertill. Överdel med pardörrar och bakomliggande låd- och hyllinredning samt skedhylla. Invändigt delvis gråmålat. Pardörrar och sidostycken med intarsiadekor. Beslag av gulmetall. Höjd 225, längd 132, bredd 62 cm. Nyckel finns.

Slitage och mindre skador. Senare lås. Torrsprickor. Lös listdel medföljer.

Proveniens

Familjen Flinck, däribland borgmästaren i Landskrona Magnus Flinck, Vegeholm och Södra Lindved i Skåne. Familjerna Cederkrantz och Af Petersens, Ludvika Herrgård.

Utropspris
20 000 SEK