GLASSERVIS, 93 delar, "Senator", Timo Sarpaneva, Iittala, 1900-talets andra hälft.

Elva ölglas (höjd 14,5 cm), åtta rödvinsglas (höjd 12,5 cm), 14 vitvinsglas (höjd 11 cm), 14 champagneglas, 16 champagnekupor, 14 starkvinsglas (höjd 11 cm), fyra skålar, sex + sex likörglas (höjd 6-7 cm).

Bruksslitage. Ett vitvinsglas och ett starkvinsglas med nagg.

Utropspris
5 000 SEK