TAKAMPEL, empirstil, 1800-tal. Höjd 68 cm.

Brunpatinerad mitt skål, 6 svängda ljusarmar, kedupphängning, dekor av pressad floral mässingsplåt. Skålen dekoreras av fackla och pinjekotte. Diameter 54 cm.

Slitage, intryckningsskador, anlupna metalldelar.

Utropspris
150 EUR