ARKIVSKÅP, AB Kontorsmöbelfabriken, Tranås, 1900-talets första hälft.

Fanerat i ek. Tretton lådor med metallbeslag. En utdragbar skiva i mitt. Profilerat krön. Brickmärkt. Längd 57 cm, bredd 61 cm, höjd 165 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Märken. Några träavslag. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK