Madeleine Pyk – en samling F769

SKÅP, swedish grace, 1920-tal.

Tvådelat. Underrede på hög benställning, två lådor i sarg. Överdel med dörrpar med bakomvarande hyll- och lådinredning. Dörrspeglar med centrala fält med inläggningar av klassicerande art.
Längd 123 cm, djup 52 cm, höjd 176 cm.

Bruksslitage, smärre repor och fanérskador (företrädesvis på gavlarna).

Jämför liknande modeller formgivna vid samma tid av Carl Erik Ekholm för Svenska Möbelfabrikerna AB, Bodafors.

Utropspris
3 000 SEK