GUNGSTOL, "513", AB Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Huskvarna, omkring 1900-talets mitt.

Furu. Något böjd ryggbricka.

Bruksslitage. Mörknat trä. Märken och skav. Mindre sprickor och skador. Knarrig och något ostabil i armlänen.

Avbildad i odaterad produktkatalog "FURU-möbler", AB Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Huskvarna. Pris enligt fabrikens bruttoprislista, daterad maj 1952: 73 kr.

Utropspris
1 500 SEK