SERVIS, 23 delar + 24 extra delar, fajans, Arabia, stämplar från tiden 1893-1920.

Blommor och rocailler som dekormotiv.
14 flata tallrikar (3 extra), diameter 25 cm.
3 djupa tallrikar (7 extra), diameter 24,5 cm.
2 assietter (3 extra), diameter 17,5 cm.
1 serveringsfat, längd 42 cm.
2 terriner med lock, längd 31-33 cm.
1 såsskål, längd 17 cm.
(1 extra serveringsfat, längd 37,5 cm).
(2 extra serveringsskålar, längd 20 cm).
(8 extra förrättstallrikar, diameter 21 cm).

Märkbart slitage, sprickor, nagg, avslag, glasyrskador. Lock med skador. Extra missfärgade delar med kraftig krackelyr.

Utropspris
200 EUR