FÅTÖLJER, ett par, Otto Schulz art, möjligen dansk möbelsnickare, 1900-talets andra kvartal.

Ek. Sits med fjädrar och stoppning, rygg med stoppning. Röd tygklädsel.

Bruksslitage, klädsel med varierande slitage.

Liknande modeller ställdes ut vid Københavns Snedkerlaugs møbeludstilling omkring år 1936. För exempel på detta se:

  1. Fåtölj fomgiven av Louis G. Thiersen för Louis G. Thiersen, avbildad i Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966 / Jalk, Grethe, Tåstrup, 1987, Bd. 1, s. 254

  2. Fåtölj formgiven av V Kirk-Nielsen eller Stig Thoresen-Lassen för Louis G. Thiersen, avbildad i Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966 / Jalk, Grethe, Tåstrup, 1987, Bd. 2, s. 75 .

  3. Fåtölj formgiven av Hans Christian Hansen och Viggo Jørgensen för Erhard Rasmussen, avbildad i Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966 / Jalk, Grethe, Tåstrup, 1987, Bd. 1, s. 227 .

Jämför även sittmöbler av Vilhelm Lauritzen formgivna för Radiohuset i Köpenhamn, avbildade i Lisbeth Balslev Jørgensen m.fl.: "Vilhelm Lauritzen- En moderne arkitekt", 1994, ill. s. 266.

Utropspris
6 000 SEK