BANKETT, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Brunbetsad med svartmålade svarvade handtag, kryssvälvda ben, skuren dekor av bladstav. Stoppad sits. Längd 53, bredd 45, höjd 53 cm.

Slitage, sprickor, smärre lagningar. Spår av maskangrepp.

Utropspris
2 000 SEK