KISTA, senrenässanstyp, 1600/1700-tal.

Raka sidor, plant lock, kulfötter. Infällda fält med intarsiadekor, front med nischdekor och pilastrar. Längd 51, bredd 30, höjd 32 cm. Nyckel finns.

Slitage, kompletterad och lagad, bla senare fötter, sprickor, smärre dekorskador och bortfall. En mindre listbit medföljer lös. Nyckeln sitter fast samt går ej att vrida om. Kistan låst.

Utropspris
4 000 SEK