POTTSKÅP, sengustavianskt/empire, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanér, raka sidor, parställda skåpdörrar, underliggande låda, låsskyltar av ben. Fyra nedåt avsmalnande ben. Längd 55, bredd 35, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, lagningar, smärre fanerskador, kompletterat med bla senare ben. Lådan låst och saknar nyckel.

Utropspris
4 000 SEK