KARMSTOL, rokoko, troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.

Valnöt, svängd stoppad rygg, stoppad sits, skinnklädsel, svängda stoppade armlän, fyra svängda ben. Längd 66, bredd 51, höjd 98 cm.

Slitage, sprickor, kompletterad och lagad, fläckar på skinnklädsel, spår av maskangrepp.

Utropspris
5 000 SEK