SERVIS, 52 delar, "Landskap" Arabia 1940-1960-tal.

10 flata. 10 djupa. 15 förrätt. 10 assietter. 2 ovala serveringsfat, längd 36-38 cm. Runt serveringsfat, diameter 34 cm. Kanna. Såssnipa. Karott med lock. Karott utan lock. Litet serveringsfat.

Slitage, nagg, ena stora serveringsfatet med märkbar tillverkningsskada.

Formgiven av Reinhard Richter, i produktion under åren 1936-1973.

Utropspris
400 EUR