FIGURINER, 2 st, porslin, Polonnoe och Kiev, Ukraina, Sovjet-tid. En signerad, 1969.

Figurin föreställande kosacken Levko och hans fästmö ur Gogols "Majnatten". Polonnoe Artistic Ceramics Factory. Höjd 27,5 cm.
Den andra figurinen föreställer hjälten Sadko spelande sitt instrument, gusli, för Havets Tsar, Kiev Experimental Ceramic Factory. Höjd 32 cm.

En figurin med enstaka, smärre nagg och baktill våg med avslag.

Utropspris
200 EUR