BORDSLAMPA, Einar Bäckström, Malmö. Mässing och läder. 1940-50-tal.

Stomme och kupa i mässing. Ben lindat i brunt läder. Märkt EB MADE IN SWEDEN 5013. Höjd 50 cm.

Ställvis slitage. Strömbrytare saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK