FÅTÖLJER, ett par, "Junior", Yrjö Kukkapuro, Haimi, Finland, 1900-talets andra hälft.

Sittbalja av glasfiber, vitlackerad metallfot. Klädd i brun textil.

Bruksslitage, klädsel med något hårdare slitage. Smärre färgbortfall och fläckar på metall.

Modellen lanserad 1967.

Utropspris
4 000 SEK