LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets första hälft. Höjd ca 90 cm.

Stomme av förgylld mässing. Nio ljuspunkter. Genombruten dekor med hermer och bladverk. Diameter ca 45 cm.

Ej funktionstestad. Dekordel något instabil. Slitage.

Utropspris
5 000 SEK